Satura rādītājs:

UEFA EURO čempionāts

Jelgavas atklātais čempionāts BMX fināls B16 (Maijs 2024)

Anonim

2012. gadā Spānija kļuva par pirmo valsti, kas ieguva divus secīgus futbola (futbola) UEFA Eiropas čempionāta (EURO) titulus, pieveicot Itāliju ar 4–0, lai paceltu Henri Delaunay kausu. EURO 2012 finālspēle notika 1. jūlijā 63 170 skatītāju priekšā Olimpiskajā stadionā Kijevā, Ukr. Tas bija 14. un veiksmīgākais šāda veida turnīrs kopš 1960. gada, kad Spānija pirmo reizi ieguva titulu 1964. gadā, nodrošinot neaizmirstami harizmātisku izstādi, kas bija līdzvērtīga Rietumvācijas / Vācijas trim uzvarām.

Agrīnie gadi.

Četrgadīgais turnīrs tika izveidots 1958. gadā kā Eiropas Nāciju kauss. Henri Delaunay kauss, kas tika pasniegts uzvarētājam, tika nosaukts par godu Francijas Futbola federācijas ģenerālsekretāram, kurš 1927. gadā bija iecerējis ideju par Eiropas čempionātu. (Līdzīgs Dienvidamerikas čempionāts datēts ar 1916. gadu.) Eiropas Starptautiskais kauss pirmo reizi notika 1927. gadā, un tajā piedalījās pusducis valstu; pēc Otrā pasaules kara tas atkal parādījās kā Dr Gerö kauss. 1958. gadā sākās pirmais Nāciju kauss, kurā piedalījās tikai 17 valstis, jo Lielbritānija, Rietumvācija un Itālija bija atteikušās piedalīties. Komandas sacentās, balstoties uz izkrišanu mājās un pusfinālā, kas notika Francijā 1960. gadā. Kad Spānijai bija paredzēts Padomju Savienību spēlēt ceturtdaļfinālā, Spānijas komanda tomēr politisku iemeslu dēļ izstājās; Vārtsarga Leva Jašina noenkurotie padomieši finālā Parīzē ar 2–1 pārspēja Dienvidslāviju ar neapmierinošu 17 966 apmeklējumu.

Tāda pati nokaušanas formula tika izmantota 1964. gadā otrajā konkursā, un interese bija lielāka; tajā iekļauti 29 darbi - Anglija, Velsa, Ziemeļīrija un Austrumvācija. UEFA negaidīti par saimnieku izvēlējās Spāniju, un finālā Madridē 79 115 skatītāji vēroja, kā spāņi pieveic padomju spēkus 2–1.

Tikai Islande un Malta no toreizējām 33 UEFA dalībvalstīm nepiedalījās 1968. gada sērijā, un dalība tika sadalīta astoņās kvalifikācijas grupās. Pēdējie posmi notika Itālijā. Pusfināla izlozes rezultāts bija itāļu pārsvars pār padomju varas metieniem. Atkārtots fināls tika atļauts Romā pēc tam, kad Itālija izrāva neizšķirtu 1–1 ar Dienvidslāviju. Itāļi uzvarēja atkārtojumu 2: 0.

Beļģija tika izraudzīta 1972. gada pēdējā posma rīkošanai un ieņēma trešo vietu apmierinošā turnīrā ar pilnu dalību. To izcili uzvarēja visaptverošā Rietumvācijas komanda, kurā Francs Bekenbauers kontrolēja aizsardzību un vārtus sniedza Gerds Mīlers. Padomju Savienība pusfinālā apspēlēja Ungāriju, bet finālā Briselē to izslēdza rietumvācieši no 3 līdz 0.

Līdzīgu modeli izmantoja 1976. gadā, pēdējiem posmiem izvēloties Dienvidslāviju; Dienvidslāvijas komanda finišēja ceturtā pēc zaudējuma Rietumvācijai pusfinālā un Nīderlandei trešās vietas play-off. Rietumvācija atkal sasniedza finālu, zaudējot tikai 5–3 par sodiem pēc papildlaika Čehoslovākijai pēc 2–2 neizšķirta. Pēdējās četrās turnīra spēlēs vidēji spēlē tika gūti rekordlieli 4,75 vārti.

UEFA atļāva 1980. gadā uzņemt Itāliju. Bija divas četru komandu grupas, uzvarētājām sacenšoties par finālu, bet dalībniecēm - trešajām un ceturtajām vietām. Rietumvācija ieguva savu otro titulu, Romā pieveicot Beļģiju ar 2–1. Čehoslovākija pārspēja Itāliju ar 9–8 pēc soda sitieniem, panākot neizšķirtu 1–1, lai sasniegtu trešo vietu.

Francija, kas bija mājiniece 1984. gadā, izveidoja lielisku vidējo laukumu Alain Giresse, Jean Tigana un Michel Platini, kurš arī guva rekordlielus deviņus vārtus. Tā kā nebija trešās / ceturtās vietas mača, grupas uzvarētāji pusfinālā tikās ar alternatīvajiem kandidātiem. Francija pārspēja Portugāli 3–2, un Spānijai bija nepieciešami soda metieni, lai realizētu Dāniju pēc neizšķirta 1–1. Finālā Francija Parīzē ar rezultātu 47–68 pārspēja Spāniju 2–0.

Eiropas čempionāts.

Palielinoties interesei, Rietumvācijā par 1988. gada turnīru tika ziņots par vidēji rekordlieliem 53 989 ļaudīm. Pirmā spēle notika pēc tam, kad tas tika pārveidots par UEFA Eiropas čempionātu. Nīderlande vienā pusfinālā pārspēja saimnieci, uzvarot ar 2-1. PSRS otrajā pusfinālā pieveica Itāliju 2–0, bet finālā Minhenē zaudēja nīderlandiešiem 2–0.

Politiskās problēmas un līdzenais, neapmierinošais fināls atgriezās 1992. gadā. Bijusī PSRS spēlēja kā Neatkarīgo Valstu Sadraudzība, un pilsoņu karš neļāva Dienvidslāvijai konkurēt. Uzņēmēja Zviedrija vienā pusfinālā zaudēja 3–2 vienotajai Vācijai, bet otrā Dānijā bija nepieciešama 5–4 šaušana, lai pēc 2–2 neizšķirta panāktu uzvaru pār Nīderlandi. Dāņi finālā Gēteborgā pieveica vāciešus ar 2: 0.

Pēc četriem gadiem, tikko pārdēvētajā EURO '96, pēc Padomju Savienības un Dienvidslāvijas sabrukuma parādījās vairāk dalībnieku un 16 finālistu. Kopumā pūļiem bija vairāk nekā 1 000 000, vidēji 40 916. Vienā pusfināla cīņā Vācija ar 6–5 pārspēja mājinieci Angliju, bet otrā - čehi pārspēja francūžus. Vācija nodrošināja savu trešo titulu, uzvarot 2-1 pret Čehiju ar pēkšņas nāves vārtiem Londonas Vemblija stadionā.

2000. gada versijā bija dvīņu saimnieki - Nīderlande un Beļģija, kurām pēdējām neizdevās sasniegt ceturtdaļfinālu. Pusfinālā Francija ar 2-1 pārspēja Portugāli, bet Itālija uzvarēja ar nīderlandiešiem pēc bezvārtu neizšķirti. Deivids Trezeguets izmantoja Francijas uzvaras vārtus, lai liegtu Itālijai finālā 2–1 pēkšņas nāves gadījumus Roterdamā, Netā.

Grieķijai 2004. gadā negaidīti izdevās gūt panākumus, ceturtdaļfinālā pieveicot aizstāvošo čempioni Franciju, pusfinālā izslēdzot Čehiju un virsstundu laikā sagraujot mājinieci Portugāli 1–0 finālā 62 865 skatītāju priekšā. Portugāle savā pusfināla mačā bija pārspējusi Nīderlandi 2–1.

Cohosts atkal tika izvēlēts 2008. gadam, šoreiz Austrijai un Šveicei. Nerimstošā Spānija guva 12 vārtus, uzbrūkot viļņos. Lai arī Spānija finālā Vīnē tikai ar vienu individuālu Fernando Torres individuālu piepūli pārspēja Vāciju 1–0, dinamiskie spāņi kontrolēja spēli, un kopumā tas bija viens no vienpusīgākajiem fināliem. Vācija bija iekarojusi pusfināla uzvaru pār Turciju, un Spānija bija guvusi vēl trīs vārtus vairāk nekā Krievija otrajā pusfinālā.

EURO 2012.

2012. gada EURO, kas kopīgi notika Polijā un Ukrainā, bija pirmais, kas pilnībā notika Austrumeiropā. Bija rasistiskas vardarbības gadījumi pret melnajiem spēlētājiem, un komandas cīnījās ar augstu temperatūru un pērkona negaisiem, no kuriem viens pārtrauca spēli Francija pret Ukrainu. Pretrunas apņēma Ukrainai likumīgu mērķi (ko apstiprina TV) pret Angliju, kas tika noraidīts, neskatoties uz to, ka aiz mērķa bija izvietota papildu amatpersona. Labvēlīgā Nīderlande bija agrīns negadījums, un neviena uzņēmējvalsts neizdzīvoja līdz pēdējiem astoņiem. Vācija izskatījās ērti kontrolē, līdz zaudēja pusfinālā no 2-1 līdz Itālijas Mario Balotelli diviem precīziem individuāliem mērķiem. Portugāles izcilais Cristiano Ronaldo bija guvis pārsvaru pār Čehiju ceturtdaļfinālā, pirms Portugāle kritās Spānijā pēc neveiksmīga pusfināla.

Finālspēlē pret Itāliju vizuāli valdzinošie spāņi nožēloja paļaušanos uz streikotājiem, dodot priekšroku divām bankām pa trim vidusdaļā un kontrolējot spēli ar izteiksmīgu tuvu piespēli. Pirmos vārtus guva Cesc Fàbregas samazinājums, kad 14. minūtē Dāvids Silva izvirzījās vadībā. Tad Ksavi iesita caurspīdīgu piespēli, kas ļāva Jordi Alba četras minūtes pirms puslaika pārtraukuma pielikt punktu skaitlim. Torress 84. minūtē guva Spānijas trešos vārtus, un četras minūtes vēlāk viņa aizvietotājs Huans Mata aizvietoja gala rezultātu līdz 4–0. Itālija, kuras savainojuma dēļ tika samazināta līdz 10 vīriešiem, sakāvi pieņēma stoiski.

Spānijas strādīgais Andrés Iniesta tika nosaukts par mača cilvēku un turnīra labāko spēlētāju. Torres, kuru Spānija izmantoja reti, ieguva Zelta zābaku ar trim vārtiem, vienu rezultatīvu piespēli un tikai 189 minūtēm spēlē. Pārējie izcilākie spēlētāji laukumā bija Andrea Pirlo (Itālija), Filips Lahms (Vācija) un Stīvens Gerrards (Anglija).